Yleisurheiluvalmennus Pertti Purola

Etsitkö pikajuoksuvalmentajaa?  

TEAM PUROLA

Oulun Pyrintö ry 

Oulun Pyrinnön perinteikkään brändin ydin on juurevassa, pitkäjänteisessä tekemisessä. Intohimomme on urheilu. Haluamme kehittyä ja auttaa toisiamme kehittymään. Kunnioitamme toisiamme ja toistemme osaamista.  Haluamme tekemisillämme viestiä luotettavuutta, osaamista ja laadukkuutta kaikilla areenoilla. 

Valmennusosaaminen on keskeinen tekijä sekä seuran että urheilijoiden menestyksessä. Meillä on yli sadan vuoden kokemus urheiluvalmennuksesta ja käytössämme uusimmat metodit. Me uskomme, että määrätietoisella harjoittelulla ja systemaattisella valmennuksella syntyy huipputuloksia.  

PERTTI PUROLA, yleisurheiluvalmentaja

Vahvuuteni ovat pitkä kokemus urheiluvalmennuksesta (vuodesta 1997) sekä oma pikajuoksijan ura 1983-96 EM- ja maajoukkue- ja SM-tasolla. Pidän huolen siitä, että käytettävissäni on uusin valmennustietous, jota saa keskustelemalla muiden valmentajien kanssa sekä seuraamalla alan kirjallisuutta. Vaadin urheilijalta määrätietoista ja kokonaisvaltaista suhtautumista elämään sekä harjoitteluun, joka tuo mahdollisuuden myös huipputuloksiin ja kohti huippu-urheilijan uraa. Näitä samoja asioita vaadin myös itseltäni valmentajana.

Koulutus

Nuorisovalmentajatutkinto              2014                    Suomen Urheiluliitto ry

Valmentajatutkinto (pika ja hypyt) 2015                    Suomen Urheiluliitto ry

Erityisosaaminen:  Pikajuoksu ja siihen liittyvät oheisharjoitteet

Tiimi

 • Johanna Konttila, psyykkinen valmennus
 • Maarit Sihvonen, fysioterapia ja akupunktio
 • Eila Maunu, ravitsemus
 • Mika Ollonen, voimaharjoittelutekniikka

Nykyiset urheilijat

 • Pinja Purola (01), vuodesta 2011, 100m ja 200m
 • Enni Lehtomäki (02), 10/1998 lukien, 100m ja 200m
 • Jandeh Jallow (97), 10/1998 lukien, 100m ja 200m
 • Taru Väisänen (99), 11/1998 lukien, 100m ja 200m
 • Niko Kangasoja (03), 4/1999 lukien, 100m ja 200m
 • Veera Paasovaara (03), 5/1999 lukien, 100m, 200m, pituus
 • Veeti Purola (07), 10/2020 lukien, 100m, 300m

Harjoitukset

Yhteisharjoitukset harjoituskaudella painottuvat viikonloppuihin, jolloin on kaksi yhteisharjoitusta. Pyrin myös viikolla katsomaan yhden tekniikkaharjoituksen. Muuten viikolla harjoitellaan ilman valvontaa. Harjoituskertoja viikossa on harjoituskaudesta (ei koske kisakautta) riippuen jopa yhdeksän.

Valmennusfilosofiaani

”Minulle valmentamisessa tärkeintä on, että urheilija tuntee olevansa tärkeä, riippumatta urheilullisesta tasosta tai viimeisimmän kilpailun tuloksesta. Haluan valmentamiseen lämpimän, turvallisen ja kannustavan ilmapiirin, mutta vaadin myös ammattimaista otetta tekemiseen. Valmentajalle pitää voida purkaa pettymyksen ja harmituksen tunteet: kun intohimoisesti harjoitellaan, niin välillä voi leimahtaa – se kuuluu elämään. Paras palaute valmennettaviltani minulle on ollut: ”Sä teet ihan törkeesti meidän hyväksi!” ­

Kenelle?

Otan urheilijoita 16-vuotiaista ylöspäin yksilövalmennukseen haastattelun (alaikäisen osalta myös ainakin toinen vanhemmista mukana) perusteella, joilla haluan saada selville, että olen urheilijalle oikeanlainen valmentaja ja että urheilija sopii nykyisen ryhmäni dynamiikkaan.

 Hinta 129€/kk  

 • Maksu koostuu valmennusmaksusta ja yleisurheilun toimintamaksusta 
 •  Seuran tuki SM-kilpailukuluihin ja leirityksiin 
 •  sponsoridiilit 

Lisätietoja ja yhteydenotot:  

Pertti Purola, valmentaja, Oulun Pyrintö p. 044 779 7100